sobota, 7 marca 2015

PARÓWKA SERDUSZKO

SKŁADNIKI
  • parówka
  • jajko
  • wykałaczka
  • olej do smażenia
  • przyprawy wg uznania
Parówkę przecinamy wzdłuż  pozostawiając ok. 1 cm  nienaciętego końca. Parówkę wyginamy tak aby uzyskać kształt serca. Końce parówki łączymy wykałaczką. Smażymy na rozgrzanym oleju. do środka wbijamy jajko, przyprawiamy. Czekamy aż jajko się zetnie . Gotowe :)

Smacznego!! :)

BABKA SEROWA

SKŁADNIKI
  • kostka margaryny (w temp. pokojowej)
  • 1 szkl. cukru
  • 5 jajek
  • 1 cukier waniliowy
  • 3 łyżki soku z cytryny
  • 3 szkl. mąki
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 400 g twarogu w kostce
Masło utrzeć z cukrem, cukrem waniliowym oraz jajkami.
Dodać przesianą mąkę z proszkiem i sokiem z cytryny, wymieszać.
Dodać zmielony ser. Formę wysmarować masłem i oprószyć bułką tartą.
Piec w temp. 180 C ok. 45-50 minut. Udekorować wg uznania.

Smacznego! :)

piątek, 20 lutego 2015

Ciasto marchewkowe





SKŁADNIKI
  • 1,5 szkl. startej marchwi
  •  2 szkl. mąki
  • 1,5 szkl. cukru (ja zawsze daje trochę mniej)
  • 1 szkl. oleju
  • 4 jajka
  • 1 łyżeczka sody
  • 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
  • przyprawa do piernika
  • aromat migdałowy
Olej utrzeć z cukrem*, wbijać  do tego po jednym jajku (wciąż ucierając). Następnie dosypać mąkę, proszek, sodę i przyprawę do piernika. Ciągle mieszając dodawać po łyżce marchwi. Na koniec kilka kropel aromatu. Piec w temp 180 C przez ok 40-60 minut.

Smacznego!

* można dodać cukier nierafinowany-naturalny, zdrowszy od cukru białego; więcej na temat zdrowego jedzenia: http://puszczykowodzieciakowo.blogspot.com/2015/01/zamien-chemie-na-jedzenie-cz-2-cos-dla.html

piątek, 13 lutego 2015

Tarta z budyniem



CIASTO
  • 2,5 szkl. mąki
  • pół szkl. cukru
  • kostka margaryny
  • 4 żółtka
  • 2 łyżki kwaśnej śmietany 
MASA
  • 1 litr mleka
  • 4 budynie waniliowe z cukrem
PONADTO
  • 2 galaretki (ja dałam wiśniowe)
  • owoce wg uznania
Z podanych składników zagnieść ciasto, wstawić do lodówki na ok. 20 min. Naczynie lekko wysmarować tłuszczem, wyłożyć ciasto i nakłuć widelcem.
Ciasto piec ok. 20 minut w temp 180 stp. C.
Budyń ugotować, następnie wylać na upieczone ciasto. Ułożyć owoce. Wstawić wszystko do lodówki.
Galaretkę rozpuścić w  trzech szklankach wrzącej wody. Wylać na owoce i ponownie wstawić do lodówki.
Smacznego! :)

 

niedziela, 1 lutego 2015

Rolada makowa



SKŁADNIKI (na 2 rolady):

Ciasto:

  • 50 dag mąki
  • 2/3 szklanki mleka
  • 5 dag drożdży
  • 10 dag cukru
  • 3 łyżki masła
  • 3 łyżki oleju
  • 1 jajko
  • 2 żółtka
  • 1 białko
  • 1 cukier waniliowy


Nadzienie:

  • 40 dag maku
  • 15 dag masła
  • 3/4 szklanki miodu
  • 5 jajek
  • 1 szklanka cukru
  • 5 dag rodzynek
  • 5 dag posiekanych orzechów
  • 5 dag posiekanych migdałów
  • 5 dag smażonej skorki pomarańczowej





Wykonanie ciasta:
Drożdże rozcieramy z 1 łyżką cukru, 1 łyżką maki i 2 łyżkami mleka. Pozostawiamy w ciepłym miejscu do wyrośnięcia. Żółtka ucieramy z resztą cukru do białości. Do mąki wlewamy wyrośnięty rozczyn, utarte żółtka i jajka, wyrabiamy ręką i powoli wlewamy ciepłe mleko (temp. 25°C). Nie przerywając wyrabiania powoli wlewamy olej oraz roztopione i ostudzone do temperatury pokojowej masło. Gdy ciasto nie klei się do ręki, jest elastyczne i lśniące - oznacza to, że jest już dobrze wyrobione. Nakrywamy naczynie z ciastem czystą ściereczką i pozostawiamy w ciepłym miejscu do wyrośnięcia. Ciasto musi podwoić swoją objętość. W tym czasie przygotowujemy nadzienie.
Wykonanie nadzienia:
Mak zalewamy wrzącą wodą, przykrywamy i pozostawiamy na ok. 15 minut. Następnie osączamy na sitku. Mielemy mak 3 razy. W rondlu roztapiamy masło i miód, dodajemy zmielony mak i bakalie. Wszystko razem dokładnie mieszamy i smażymy na małym ogniu ok. 15 minut - pozostawiamy do całkowitego ostudzenia. Oddzielamy żółtka jaj od białek. Żółtka ubijamy z cukrem do białości. dodajemy je do ostudzonej masy makowej i dokładnie mieszamy. Białka ubijamy mikserem na sztywną pianę (taką, którą można kroić nożem) i przy pomocy łyżki, delikatnie mieszając, łączymy z masą makową. Połową wyrośniętego ciasta drożdżowego rozwałkowujemy na posypanej mąką stolnicy na prostokąt, wykładamy na ciasto połowę masy makowej, równomiernie rozprowadzamy i zwijamy tak jak roladę.
Wkładamy ciasto do wąskiej formy posmarowanej tłuszczem i posypanej tartą bułką i pozostawiamy na 15 minut do ponownego wyrośnięcia. Tak samo postępujemy z drugą połową ciasta i nadzienia.
Wierzch ciasta smarujemy „roztrzepanym" białkiem. Pieczemy w temp. 200°C ok. 1 godziny. Po wystudzeniu posypujemy makowce cukrem pudrem.

sobota, 31 stycznia 2015

Ciasteczka z kleiku ryżowego



SKŁADNIKI 
  • 1 kostka margaryny 
  • 3 jajka
  • 1 szkl. cukru (może być mniej)
  • 4 łyżeczki wiórków kokosowych
  • 1 cukier waniliowy
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • dżem lub powidła 
  • 1 paczka kleiku ryżowego

Z podanych składników zagnieść ciasto. Po wyrobieniu uformować z ciasta kulki wielkości orzecha włoskiego, zrobić lekkie wgłębienie, które po upieczeniu wypełnić dżemem (można też przed upieczeniem). Ułożyć na blasze w dość dużych odstępach. Piec w temp. ok. 180 stp. C ok. 20 minut.


Smacznego :)


sobota, 24 stycznia 2015

Ruloniki ze szpinakiem, marchewką i serem zapiekane w sosie pomidorowym





SKŁADNIKI

  • makaron lasagne 
  • 500 g marchewki
  • 1 opakowanie mrożonego szpinaku
  • 1 cebula
  • 3 ząbki czosnku
  • 4 łyżki oliwy z oliwek
  • żółty ser (ja użyłam goudy, ale może być jakiś lepszy)
  • 500 g przecieru pomidorowego (ja użyłam kartonika Sottile Gusto z Biedronki)
  • sól
  • pieprz
  • tymianek
  • gałka muszkatołowa
  • parmezan (opcjonalnie)

Marchewkę obierz, potnij na kawałki, wrzuć do garnka z wodą, dopraw solą i cukrem. Gotuj do miękkości (ok. 30 minut). Następnie wylej wodę i rozgnieć marchewkę, np. tłuczkiem do ziemniaków, dodaj sól i łyżeczkę tymianku. 
Pokrój cebulę w kostkę. Na patelni rozgrzej oliwę, wrzuć cebulę i smaż ok. 3 minuty, pod koniec wrzuć na patelnię rozgnieciony ząbek czosnku. Dodaj szpinak i smaż tak długo aż szpinak się rozmrozi, a następnie ok. 10 minut, by odparował nadmiar wody. Dopraw szpinak solą, pieprzem i gałką muszkatołową. 
W garnku lub na drugiej patelni rozgrzej oliwę, wrzuć czosnek i smaż przez 30 sekund (żeby się nie spalił). Dodaj przecier pomidorowy, dopraw solą, pieprzem i cukrem. Gotuj na małym ogniu ok. 10 minut.
Rozgrzej piekarnik do temp. 180-190 C. W garnku zagotuj osoloną wodę. Zanurzaj we wrzątku po dwa płaty makaronu lasagne (tak długo aż zmiękną, ok. 30 sekund). Wyłóż płaty na talerz (a kolejne wrzuć do wrzątku). Każdy płat posmaruj marchewką, nałóż warstwę szpinaku i posyp startym żółtym serem. Zawiń płat i przekrój na dwie lub trzy części (zależy jak mają być wysokie). 
Do żaroodpornego naczynia wlej sos pomidorowy i ustaw w nim ruloniki ciasno obok siebie. Wierzch posyp parmezanem lub żółtym serem. Zapiekaj przez ok. 20-30 minut.