piątek, 29 maja 2015

PLACEK NA ZIMNO

SKŁADNIKI
  • ciasteczka BeBe (zależy od wielkości blachy, są w sprzedaży takie większe paczki, można jedną kupić- na pewno wystarczy, a jeszcze zostanie)
  • 1,5  litra mleka 3%
  • 1 kostka margaryny (ja kupuję Kasię, jest najlepsza)
  • 1 cukier wanilinowy
  • 3 budynie śmietankowe bez cukru (wersja z waniliowym też jest bardzo dobra)
  • 6 łyżek cukru
  • 3 galaretki pomarańczowe
  • 3 galaretki wiśniowe
  • 2 śnieżki
1. Ciasteczka Bebe wyłożyć na blachę.
2. Na ciasteczka wylać gorący budyń.
Przygotowanie:
Część mleka odlewamy do rozmieszania budyniu, resztę zagotowujemy z cukrem zwykłym i wanilinowym oraz margaryną. Reszta wg instrukcji na opakowaniu.
3. Galaretki pomarańczowe rozpuścić w 3 szkl. wrzącej wody. Gdy budyń będzie już zimny, wylewamy ostygniętą galaretkę. Czekamy aż zgęstnieje.
4. Galaretki wiśniowe rozpuścić w 3 szkl. wrzącej wody. Odstawić do wystygnięcia.
Śnieżki ubijamy w 2 szkl. mleka. Wlewamy zimne galaretki wiśniowe i delikatnie mieszamy.

Smacznego !  :)


KAKAOWY SERNIK


SKŁADNIKI NA CIASTO
  • 40 dag mąki
  • 3 żółtka
  • 3 łyżki ciemnego kakao
  • 250 g masła
  • 10 dag cukru
  • 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
SKŁADNIKI NA MASĘ
  • 1 kg twarogu
  • 100 g masła
  • 2 łyżeczki mąki ziemniaczanej i tyle samo przennej
  • 50 g wiórków kokosowych
  • 3 żółtka
  • 6 białek
  • 100 g cukru
  • cukier wanilinowy
  • 100 g rodzynek

1. Masło posiekaj z mąką, dodaj pozostałe składniki i zagnieć ciasto. Podziel je na dwie części, owiń folią i wstaw do zamrażarki.

2.Żółtka utrzyj z cukrem, dodaj masło i ubij na puch. Następnie dodawaj porcjami ser, wsyp obie mąki, cukier wanilinowy i wiórki kokosowe. Masę serową połącz z wcześniej ubitymi białkami. Na koniec dodaj rodzynki.

3.Zetrzyj na terce pierwszą część ciasta, wylej na to masę serową. Drugą część ciasta zetrzyj na wierzch.

4.Piecz w piekarniku  180 C  około godziny.
Smacznego!  :)

sobota, 7 marca 2015

PARÓWKA SERDUSZKO

SKŁADNIKI
  • parówka
  • jajko
  • wykałaczka
  • olej do smażenia
  • przyprawy wg uznania
Parówkę przecinamy wzdłuż  pozostawiając ok. 1 cm  nienaciętego końca. Parówkę wyginamy tak aby uzyskać kształt serca. Końce parówki łączymy wykałaczką. Smażymy na rozgrzanym oleju. do środka wbijamy jajko, przyprawiamy. Czekamy aż jajko się zetnie . Gotowe :)

Smacznego!! :)

BABKA SEROWA

SKŁADNIKI
  • kostka margaryny (w temp. pokojowej)
  • 1 szkl. cukru
  • 5 jajek
  • 1 cukier waniliowy
  • 3 łyżki soku z cytryny
  • 3 szkl. mąki
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 400 g twarogu w kostce
Masło utrzeć z cukrem, cukrem waniliowym oraz jajkami.
Dodać przesianą mąkę z proszkiem i sokiem z cytryny, wymieszać.
Dodać zmielony ser. Formę wysmarować masłem i oprószyć bułką tartą.
Piec w temp. 180 C ok. 45-50 minut. Udekorować wg uznania.

Smacznego! :)

piątek, 20 lutego 2015

Ciasto marchewkowe





SKŁADNIKI
  • 1,5 szkl. startej marchwi
  •  2 szkl. mąki
  • 1,5 szkl. cukru (ja zawsze daje trochę mniej)
  • 1 szkl. oleju
  • 4 jajka
  • 1 łyżeczka sody
  • 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
  • przyprawa do piernika
  • aromat migdałowy
Olej utrzeć z cukrem*, wbijać  do tego po jednym jajku (wciąż ucierając). Następnie dosypać mąkę, proszek, sodę i przyprawę do piernika. Ciągle mieszając dodawać po łyżce marchwi. Na koniec kilka kropel aromatu. Piec w temp 180 C przez ok 40-60 minut.

Smacznego!

* można dodać cukier nierafinowany-naturalny, zdrowszy od cukru białego; więcej na temat zdrowego jedzenia: http://puszczykowodzieciakowo.blogspot.com/2015/01/zamien-chemie-na-jedzenie-cz-2-cos-dla.html

piątek, 13 lutego 2015

Tarta z budyniem



CIASTO
  • 2,5 szkl. mąki
  • pół szkl. cukru
  • kostka margaryny
  • 4 żółtka
  • 2 łyżki kwaśnej śmietany 
MASA
  • 1 litr mleka
  • 4 budynie waniliowe z cukrem
PONADTO
  • 2 galaretki (ja dałam wiśniowe)
  • owoce wg uznania
Z podanych składników zagnieść ciasto, wstawić do lodówki na ok. 20 min. Naczynie lekko wysmarować tłuszczem, wyłożyć ciasto i nakłuć widelcem.
Ciasto piec ok. 20 minut w temp 180 stp. C.
Budyń ugotować, następnie wylać na upieczone ciasto. Ułożyć owoce. Wstawić wszystko do lodówki.
Galaretkę rozpuścić w  trzech szklankach wrzącej wody. Wylać na owoce i ponownie wstawić do lodówki.
Smacznego! :)

 

niedziela, 1 lutego 2015

Rolada makowa



SKŁADNIKI (na 2 rolady):

Ciasto:

  • 50 dag mąki
  • 2/3 szklanki mleka
  • 5 dag drożdży
  • 10 dag cukru
  • 3 łyżki masła
  • 3 łyżki oleju
  • 1 jajko
  • 2 żółtka
  • 1 białko
  • 1 cukier waniliowy


Nadzienie:

  • 40 dag maku
  • 15 dag masła
  • 3/4 szklanki miodu
  • 5 jajek
  • 1 szklanka cukru
  • 5 dag rodzynek
  • 5 dag posiekanych orzechów
  • 5 dag posiekanych migdałów
  • 5 dag smażonej skorki pomarańczowej





Wykonanie ciasta:
Drożdże rozcieramy z 1 łyżką cukru, 1 łyżką maki i 2 łyżkami mleka. Pozostawiamy w ciepłym miejscu do wyrośnięcia. Żółtka ucieramy z resztą cukru do białości. Do mąki wlewamy wyrośnięty rozczyn, utarte żółtka i jajka, wyrabiamy ręką i powoli wlewamy ciepłe mleko (temp. 25°C). Nie przerywając wyrabiania powoli wlewamy olej oraz roztopione i ostudzone do temperatury pokojowej masło. Gdy ciasto nie klei się do ręki, jest elastyczne i lśniące - oznacza to, że jest już dobrze wyrobione. Nakrywamy naczynie z ciastem czystą ściereczką i pozostawiamy w ciepłym miejscu do wyrośnięcia. Ciasto musi podwoić swoją objętość. W tym czasie przygotowujemy nadzienie.
Wykonanie nadzienia:
Mak zalewamy wrzącą wodą, przykrywamy i pozostawiamy na ok. 15 minut. Następnie osączamy na sitku. Mielemy mak 3 razy. W rondlu roztapiamy masło i miód, dodajemy zmielony mak i bakalie. Wszystko razem dokładnie mieszamy i smażymy na małym ogniu ok. 15 minut - pozostawiamy do całkowitego ostudzenia. Oddzielamy żółtka jaj od białek. Żółtka ubijamy z cukrem do białości. dodajemy je do ostudzonej masy makowej i dokładnie mieszamy. Białka ubijamy mikserem na sztywną pianę (taką, którą można kroić nożem) i przy pomocy łyżki, delikatnie mieszając, łączymy z masą makową. Połową wyrośniętego ciasta drożdżowego rozwałkowujemy na posypanej mąką stolnicy na prostokąt, wykładamy na ciasto połowę masy makowej, równomiernie rozprowadzamy i zwijamy tak jak roladę.
Wkładamy ciasto do wąskiej formy posmarowanej tłuszczem i posypanej tartą bułką i pozostawiamy na 15 minut do ponownego wyrośnięcia. Tak samo postępujemy z drugą połową ciasta i nadzienia.
Wierzch ciasta smarujemy „roztrzepanym" białkiem. Pieczemy w temp. 200°C ok. 1 godziny. Po wystudzeniu posypujemy makowce cukrem pudrem.